Yüklüyor...

Sandalye

Sandalye tek kişinin oturabileceği boyuta olan bir eşyadır. Dört bacağın üzerinde kare biçiminde oturma kısmı olan ve sırtımızı daya bileceğimiz yeri olan  vardır. Ahşap, metal, sunta gibi birçok maddeden yapılabilen sandalye çok uzun süredir kullanılan bir eşyadır. Kullanılan ortama göre değişik tarzı ve stilin olan dekorasyonun en önemli üründür de.
  M. Ö mısırlılar tanrıçalarının oturması için yapılmış özel oturma eşyasıydı sonraları Çinliler ve İngilizler tarafından hükümdarları için yapılmıştır. Orta çağda ise sandalye kullanımı din sınıfı ve soylular için özel üretime seçilmiştir. Sandalye eski zamanlarda zenginliğin simse olmuş ve sanayi inkılabına kadar halk kullanımına geçmemiştir. Sanayi devriminden sonra seri üretime geçilmiş ve halk kullanmaya başlamıştır. Ülkemize ise lale devrimi ile gelmiş ve bütün evlerde kullanılmaya başlanılmıştır.


   Bütün halk tarafından kullanılmaya başlanan sandalye birçok kişi tarafından yorumlanmaya başlanmış ve sandalye tasarımcıları ortaya çıkmıştır. Sandalye çıktığından beri gelişmiş ve  bir çok kategoriye bölünmüştür. Cam gibi  farklı malzemelerle de yapılmaya  başlanan sandalyeler oturma amacından başka evlerde bir dekor olmaya da başlamıştır.

Neolitik çağında M. Ö 7 bin yıllında tanrıçalar için yapılmaya başlanmış ve günümüze kadar gelmiş olan sandalye bir oturma eşyasıdır. Mısırlılar ve eski Yunanlılar tarafından  hükümdarları için özel oymalarda yapılan  Orta Çağda asiller ve din sınıfın da olanlar için özel siparişle üretime başlanmışlardır. Sanayi devriminden seri üretime geçilmiş ve halka sunulmuştur. Batı kaynaklarına göre  sandalyenin anlamı başkan yada reis olarak bilmemektedir. Sandalye bir güç gösterisi ve makam sembolü olmuştur uzun zaman. Hatta eski zamanlarda fildişi, altından, abanoz, yaldızdan  gibi pahalı maddelerden  yapılır ve güçlü hayvan figürleri ile süslenirmiş. Bu kişinin ne kadar güçlü ve kuvvetli olduğunun bir göstergesi olmuştur. İmparatorların oturduğu sandalye ne kadar ihtişamlı ise o kadar güçlü sayılırmış


 Sandalye geçmişten günümüze kadar modernliğin ve Batılaşmanın simgesi olmuştur. Yüz yıllarca  sandalye gelişimini sürdürmüş hatta özel tasarımcıları ortaya çıkmıştır. Seri üretime geçtikten sonra metaldan, plastikten, ahşaptan yapılmaya başlamıştır şimdilerde daha modern ve ergonomik tipler üretilmeye başlamıştır. 21. Yüz yılda ise sandalyenin içine motor takarak masaj yapan sandalye yapılmıştır.


Sandalye kullanımı ?


 Günümüzde çalışma şartlar çok ağır gelişmiş teknoloji çağının hızına ayak duydurmak için sağlığımızdan oluyoruz. Günüz yarısını oturarak geçirmek zorunda kalıyoruz saatlerce aynı  pozisyonda oturuyoruz bunda kas sistemin zayıflatıp   ve  şekil bozukları meydana gelebilir. Üstelik buna sandalyede yanlış oturma pozisyonları eklenerek kas sistemimizde geri dönüşümsüz hasarlar oluştura bilir. Oturarak çalışanlarda en çok bel ve boyun fıtığı olarak görülüyor.
Sandalyede doğru oturma teknikleri ile bedensel sağlığınızdaki etkileri en aza indirip daha verimli çalışabilirsiniz. Sandalyeniz mutlaka bel destekli olmalıdır , ayaklarınız yere temas etmeli,  bilgisayarımızın ekranı göz hizasında olmalı. Oturduğumuz odanın hava temizliğine dikkat etmeliyiz eğer sigara içiyorsak çalışma ortamında içmemeliyiz.

Bilgisayar karşısında otururken  baş dik kalçaların arka kısmı destekli olmalı körpücük kemikleri ise yere paralel olmalı. Her saat başı mola verip en az beş dakika ayakta egzersiz yapmak lazım. 
Sandalyede yanlış oturmak  kaburlaşmaya, bel düzleşmesi, bel çukurlaşması sebep olabilir. Bu yüzden oturduğumuz sandalye ergonomik olmalı hareket akışını engellemeli. Dik oturmayı alışkanlık haline getirmeli ve hareketli olmayı unutmamalıyız. 

Sandalye çeşitleri ve seçimi


 Ev dekorasyonunda almazsa olmazı sandalyeler ve çeşitleri her evin baş köşesinde yer alır. Nerdeyse her odada ve  her alan kullanılan  sandalyeler bulunduğum ortamın dekorasyonunu  tamamlar.  Her alana farklı bir sandalye kullanmak gerekir mutfaktalar da, oturma odalarında, hastanelerde, okullarda, çok amaçlı salonlarda farklı tarzda ve farklı renkte sandalye kullanımı ortamın kalitesini artırır.
 Ahşaptan, metalden, ve kumaştan yapılan sandalyelerin birçok çeşidi vardır. Bar sandalyeleri, katlana bilir sandalyeler, bahçeler için sedir sandalyeler, iş alanları için koltuk tipli sandalyeler gibi . Sandalye çeşitleri seçimi için bilgili olmak ve güzel seçimler yapmak gerekir aksi takdirde  dekorasyonunuzla hiç alakası olmayan sandalyeler sahip olabilirsiniz.  küçük bir odaya büyük boyuta sandalye seçimi odayı daraltır ve hareket edilecek yer kalmaz.
  Sandalye  seçerken şunlara dikkat etmeliyiz:  sağlıklı ve doğal maddelerden yapılması, sağlam ve uzun ömürlü olması, rahat ve ergonomik olması, uygun boyutlarda olması ve tasarımı kusursuz olması gerek. Konforlu ve sağlam bir sandalye seçersek uzun süre kullanarak bütçenize de katkıda bulanabiliriz.