Şezlong

Şezlong: deniz kenarında, havuz başında, bahçede kumsalda üzerine uzanıp güneşlendiğimiz plastik, ahşap, alüminyum ve metal çeşitleri bulunan, üzerine minder veya elyaf  konulan  güneşlenme ve dinlenme araçlarıdır. Şezlonglar eskiden  sadece plastikten üretilirken günümüzde metal çeşitlerinin tamamından, ahşap ve ağaç türlerinin tamamından üretilmektedir.Büyük plajlarda ve otellerde kolayca toplanabilmesi, istiflenebilmesi için özel olarak kolçaklı olarak üretilmeye başlanmıştır.

Şezlong renkleri

Şezlonglar, istenilen renklerde, kendinden minderli veya mindersiz olarak, katlanabilir veya sabit, bel bölümü istenilen derece de ayarlanabilen veya sabit olacak tasarımlarda özel isteklere göre üretilmektedir. Halk plajlarında kullanılacak olan şezlonglar genel olarak plastik, polikarbonat veya poli proıpilen malzemelerden üretilirken, özel plajlar ve otellerde metal ve polikarbon birleşimin de, veya özel polikarbon, polipropilen ve provilin karışımlarından istenilen renklerde üretilebilmektedir.

Yeni nesil şezlonglar, güneş şemsiyeleri yanlarında ve şemsiye yuvası hazır halde tasarlanmakta ve üretilmektedir. Oteller çok özel müşterileri için özel olarak tasarlattıkları, şezlongun alt kısmında kişisel eşyaların konulabileceği, yan tarafta havlu vb. eşyaların konulabileceği katlanarak şezlongun bir parçası haline gelen bölmeli şezlongları da kullanmaktadırlar.

Şezlonglar kullanım alanlarına göre çok çeşitli tasarımlarla üretilen, kullanıcılarına deniz ve güneş keyfi yaşatan, yapıldıkları malzemelere göre ömürleri olan, kolay temizlenebilen, istif edilerek yeni sezona kadar saklanabilen mobilyalardır. Uzun ömürlü olması için korozyona ve deniz tuzlarına karşı dayanıklı olan ve minderli olan polikarbon türlerini tercih etmeli ve denizin, kumun, güneşin tadını çıkarmalısınız.